CEO maaşları

Şirketin lokal ya da çok uluslu olması, ölçeği, yer aldığı sektör gibi unsurlar ücret tespitinde belirleyici oluyor,Son gunlerde İş dünyasının yeni tartışma ile çalkalanıor Korona virüs salgını sonrası dev şirketlerin CEO’ları maaşlarını sıfırladı, ancak işçi çıkarmalar da devam ediyor
Bu haber 2020-04-02 15:41:51 eklenmiş ve 128 kez görüntülenmiştir.

Türkiye’deki CEO maaşları aslında çok değişken… Ancak, genel bir aralık vermek gerekirse yıllık 150 bin dolar ila 2,5 milyon dolar arasında seyrediyor. Ancak 5 milyon dolara kadar çıkan örnekler de yok değil. CEO maaşları belirlenirken paketin içeriğine etki eden birçok farklı dinamik bulunuyor

Birçok sektör CEO’lar kendi maaşlarından kısarak ya da hiç almayarak korona virüs krizinin etkilerini azaltma stratejisi yürütüyorlar. Bu iyi niyetle yapılmış hamlelerin ne kadar işe yarayıp yaramadığı ise başka bir soru işareti.

Fortune’un haberine göre şirket CEO’larının kendi maaşları ile ilgili aldıkları kararlar kriz sürecinde oldukça önemli. Stanford Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin örgütsel davranış profesörü Charles O’Reilly CEO’ların maaşlarından vazgeçmesinin birlik anlayışı yaratma amacıyla olduğunu söylüyor.

CEO’ların turizm ve perakende sektöründe hem kendi ücretlerini düşürdüğü hem de işten çıkarma ve ücretsiz izin uygulamasını erkenden başlattığı biliniyor.  Uluslararası otel zinciri Marriot’un CEO’su Arne Sorenson en son 1.3 milyon dolar olarak bildirilen maaşını yıl boyunca askıya aldı. Spor ürünleri perakende satış şirketi Dick’s Sporting Goods’un CEO’su Ed Stack de 1.1 milyar dolarlık maaşını almayacak. İşçilerin korona virüs krizi sırasında kendini riske attığı diğer sektörlerde ise CEO’lar kendi maaşlarından katkı yaparak çalışanlarını destekliyorlar. Krizle ilk yüzleşen şirket patronlarının hamlelerini ise medya ve eğlence sektörü CEO’ları izledi. Disney’in yönetim kurulu başkanı Bob Iger maaşını sıfıra indirdi ve şirket CEO’su Bob Chapek taban maaşı olan 2.5 milyon doların yarısını kesti. BuzzFeed, Canada Goose, Delta, Macy’s, United ve Yum Brands bu stratejiyi izleyen diğer bazı şirketler.

tüketiciye yönelik endüstrilerde güçlü marka değeri olan şirketlerin CEO’ları kriz durumlarında kendi maaşlarından feragat etmeye daha yatkın. Emek yoğunluğu olan şirketlerde de işçi çıkarma riski arttıkça yöneticilerin kendi maaşlarıyla ilgili hızlı harekete geçmeleri için yeni nedenler ortaya çıkıyor.

 

Bununla birlikte CEO’ların bu hamleleri genellikle sembolik. Yöneticilerin gelirleri maaş yerine çoğunlukla hisse senetleri getirisinden sağlanıyor. Maaş kesmek ise ciddi nakit sıkıntısı olan şirketler dışında her zaman tabanda büyük bir etki yaratmıyor. Georgetown Üniversitesi’nin McDonough İşletme Fakültesi’nde muhasebe profesörü olan Jason Schloetzer’in ifadelerine göre eğer yönetici maaş kesintileri işten çıkarmaları da beraberinde getiriyorsa moral arttırıcı bu hamle gürültü içinde kaybolabilir.

Bu kriz sırasında, havayolları gibi bazı sektörlerde şirket yöneticilerinin tazminatlarını azaltma fedakarlığı için daha az neden olabilir. Schloetzer konuyla alakalı, “Eğer hükümet teşviki alan bir endüstrinin CEO’sundan bahsediyorsak, burada üçüncü bir gerekçe ortaya çıkar. Bu bir vitrin meselesine dönüşür ve CEO’lar teşvik payını alabilmek için daha uygun olarak görünmeye çalışır” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer iş haberleri haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
İş Fikirleri
© Copyright 2019 https://isimkani.net. Tüm hakları saklıdır.